Cover Image

Frankownice. Czym są i jak działają?

Luty 2, 2020 - Czas czytania: 2 minut

Dzięki frankownicy możemy dokonać automatycznego nadruku na kopercie, eliminując tym samym ręczne naklejanie znaczków pocztowych. Dodatkowo na takim nadruku, poza opłatą pocztową, mogą znaleźć się inne informacje – takie jak logo firmy czy dane nadawcy. Decydując się na taki sprzęt, znacznie usprawniający pracę, możemy wybrać frankownice, w której listy podawane są automatycznie, co jeszcze bardziej skraca czas pracy. Sprawdźmy, jak działa frankownica.

Czym jest frankownica?

Frankownica jest urządzeniem, które pomaga w masowym wysyłaniu korespondencji. Za pomocą tego urządzenia nanoszony jest na kopertę odcisk matrycy, na której znajduje się data, wartość opłaty pocztowej oraz nazwa i adres firmy nadawcy. Dodatkowo to urządzenie może drukować etykiety samoprzylepne oraz automatycznie zważyć przesyłkę i nanieść opłatę.

Aby urządzenie mogło działać poprawnie, należy zarejestrować je i zawrzeć umowę z Pocztą Polską. Dzięki temu będziemy mogli rozliczać się za wysłane za pomocą frankownicy przesyłki, co odbywa się na podstawie danych z licznika urządzenia. Przy pomocy wbudowanego licznika możemy kontrolować, ile korespondencji wysłaliśmy w jednym dniu, tygodniu lub miesiącu. Czasami w urządzeniu znajdują się rozbudowane funkcje, które pozwalają kopertować i sklejać.

Zdalne doładowanie frankownicy

Poczta Polska umożliwia korzystającym z frankownic zdalnie doładowywać urządzenie. Dzięki temu możemy szybciej przygotować listy do wysyłki i opłacić je nie wychodząc z domu. Posiadając maszynę do frankowania, samodzielnie nanosimy znak opłaty na podstawie wbudowanego cennika. Nowe typy frankownic pozwalają na zdalne doładowanie konta oraz rozliczenie na podstawie wbudowanego licznika. Obowiązkiem użytkownika frankownicy jest wpłacenie środków na konto bankowe Poczty Polskiej, dzięki czemu konto maszyny zostanie zdalnie zasilone. Nie musimy osobiście wybierać się do placówki, a nowego typu frankownice dostępne są na rynku już od kilku lat.