Cover Image

Jak liczone są pieniądze w bankach?

Czerwiec 1, 2020 - Czas czytania: 3 minut

Zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NBP z dnia 1 marca 1994 r., w sprawie zasad przeliczania, sortowania, pakowania i oznaczania opakowań znaków pieniężnych, rozróżnia się następujące rodzaje liczenia: tzw. na pierwszą rękę, liczenie sprawdzające i liczenie kontrolne. Dwa ostatnie sposoby liczenia pieniędzy mogą być wykonywane maszynowo. Zobaczmy zatem, jakie urządzenia może wykorzystywać bank do liczenia pieniędzy. Czy potrzebuje osobnej maszyny do banknotów i osobnej do bilonu? O czym warto pamiętać, kupując urządzenie do automatycznego zliczania pieniędzy?

Czym są liczarki pieniędzy, jakie występują rodzaje?

Zliczanie gotówki to nie tylko domena banków. Istnieje wiele dziedzin gospodarki, w których większy obieg gotówki sprawia, że zliczanie utargów odbywa się z użyciem liczarek. Oczywiście zupełnie innego urządzenia potrzebują super i hipermarkety, a innego banki. W przypadku banków ilość pieniędzy, jakie należy przeliczać, jest ogromna. Liczarki muszą cechować się tam nie tylko niezawodnością, ale również wielofunkcyjnością.

Coraz częściej mówi się o automatyzacji banków. Właśnie dzięki niej powstają prawdziwe kombajny do zliczania gotówki o nieznanej dotąd funkcjonalności. Pozwalają one na:

  • weryfikacje rodzaju banknotu,
  • sprawdzają ich autentyczność,
  • informują o „stanie zużycia”,

Dodatkowo w przeciwieństwie do zwykłych urządzeń do liczenia pieniędzy mają możliwość zliczenia pieniędzy wartościowo oraz posortowania ich według nominałów. Wszystko to odbywa się w jednym procesie, który nie dość, że zlicza to, co potrzebujemy, to jeszcze ocenia autentyczność banknotów. Przeliczając pieniądze, oddziela zużyte banknoty, od tych, które jeszcze mogą pozostać w obiegu. Najnowszej generacji urządzenia zliczające i sortujące gotówkę potrafią wykryć plamy, brud, napisy, taśmy klejące czy ubytki w banknotach.

Jedyną ich powiedzmy wadą, jest wysoki koszt zakupu, są one głównie montowane w centralach głównych banków. Czasami wystarczą klasyczne liczarki do pieniędzy, które są produkowane w co najmniej dwóch wariantach:

  • jako liczarki do banknotów,
  • jako liczarki do monet.

Liczarki do banknotów, zwykle można zakupić jako urządzenia do liczenia małej, średniej i dużej ilości pieniędzy, w każdym nominale np. 10-, 50-, 100-, 200-złotych. Część modeli wymaga nadpisania jaki nominał zlicza, a część z nich ma czujniki pozwalające automatycznie wykryć rodzaj banknotu. Podobnie jest z liczarkami do monet. Wykrywają one automatycznie rodzaj bilonu na podstawie ich średnicy, wagi i grubości. Odpowiednio je sortuje, przelicza i wsypuje do specjalnych komór. Na koniec ukazuje wartość wszystkich przesortowanych i przeliczonych pieniędzy.

Czym kierować się przy wyborze maszyny do liczenia pieniędzy?

Chcąc zakupić liczarkę do pieniędzy, warto kupić model, który poradzi sobie nie tylko z przeliczeniem banknotów, monet, ale również sprawdzi ich autentyczność. Kolejną funkcją, w którą nie wszystkie liczarki są wyposażone, a która ułatwia liczenie pieniędzy np. w kantorach, jest funkcja liczenia pieniędzy w obcej walucie. Cena liczarek jest uzależniona nie tylko od ilości wbudowanych funkcji. Na cenę ma też wpływ szybkość zliczania, czy też odrzucania banknotów nie tylko fałszywych, ale również zabrudzonych, czy uszkodzonych.